About

Witam na blogu o związkach. Znajdziecie na nim subiektywne opinie i porady z kobiecego punktu widzenia. Zachęcam do komentowania. Chętnie nawiążę dyskusję, nawet jeżeli nasze zdania są odmienne. Jeżeli masz pomysł na artykuł, masz sercowy problem lub chcesz się do mnie osobiście zwrócić w danej sprawie, skontaktuj się. Właścicieli innych stron i blogów zapraszam do współpracy. E-mail: gdykochamy@gmail.com Wszystkie zdjęcia na blogu mają licencję CC0 Public Domain.

sobota, 19 marca 2016

Co się składa na zdrowy, szczęśliwy związek?

5 komentarze
Wiele osób twierdzi, że problemy są normalne w każdym związku i że wszyscy przeżywają wzloty i upadki, a szczęśliwe związki to wymysł telewizji. Jest to częste tłumaczenie osób będących w nieszczęśliwych związkach. W każdym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia, to fakt. Nie będę z tym polemizować. Jest jednak duża różnica między małym, a dużym problem między zakochanymi. W przypadku występowania tych drugich uważam, że nie ma co się zadowalać słabym związkiem, "bo wszyscy"....
Skąd więc można poznać czy mamy zwykłe problemy, które da się pokonać, czy też w naszym związku jest coś nie tak?

W zdrowym związku powinno występować kilka czynników:
-szacunek,
-akceptacja,
-zaufanie,
-uczucie,
-pożądanie,
-wsparcie,
-przyjaźń,
-umiejętność rozmawiania o problemach,
-wolność,
-takie samo poczucie humoru,
-wzajemna troska,
-porozumienie w kwestii spędzania wspólnego czasu,
-wspólne plany na przyszłość,
-rozmawianie o wszystkim,
-podobne w kwestiach społecznych.

Niby tak wiele, ale moim zdaniem to podstawy tworzenia dobrego związku. Gdy któregoś czynnika nie ma wszystko może się zawalić. Jak usłyszałam od osoby będącej 30 lat w szczęśliwym związku, najważniejszy jest szacunek. Podzielam ten pogląd. Uważam, że długoletnie związki warto ratować dopóki jest szacunek. Jeżeli chodzi o młodsze związki, to nie warto ich kontynuować także, gdy brakuje innych czynników i nie jesteśmy w stanie tego naprawić.

A Wy co o tym myślicie? Dopisalibyście coś do tej listy? A może coś Waszym zdaniem jest nieistotne?
Czytaj więcej ...

piątek, 11 marca 2016

Rozglądanie się za innymi będąc w związku

4 komentarze
Ostatnio często spotykam w internecie zwierzenia osób, które pomimo bycia w związku, rozglądają się za innymi. Są w związku z przyzwyczajenia czy wygody i nie potrafią przyznać się przed sobą, że uczucie się wypaliło. Tkwią w niesatysfakcjonującym związku i boją się samotności. Brakuje im czegoś, więc szukają tego poza związkiem.
Zaczynają przeszukiwać portale randkowe czy flirtować z kolegą z pracy. Tłumaczą się, że to nic takiego. Nawet jeżeli do niczego nie dojdzie, jest to jednak zdrada emocjonalna. Nic nie tłumaczy takiego zachowania. Dopóki nie zakończy się jednej relacji, nie powinno się wchodzić w kolejną. Nie powinno się ranić kogoś, kto być może nas kocha.

Szczerze mówiąc trudno mi zrozumieć takie zachowanie. Jak można kogoś tak ranić i to świadomie? Czy naprawdę tak trudno zakończyć związek, który nam się nie podoba?

A Wy co o tym myślicie?
Czytaj więcej ...

wtorek, 1 września 2015

Nie kocha, ale chce być razem

4 komentarze
Wydawać by się mogło, że bycie w związku jest podyktowane uczuciami lub przynajmniej występują one na początku. Okazuje się jednak, że istnieją pary, gdzie jedna osoba jasno mówi innej - nic do ciebie nie czuję, a mimo to nie chce zerwać.


Miłość czy nawet zakochanie i zauroczenie, nie pojawiają się od razu. Każdy z nas potrzebuje czasu by poznać drugą osobę i zweryfikować swoje uczucia. Nikt nie powinien wymagać od partnera wyznania miłości po kilku miesiącach znajomości, ale każdy z nas chciałby usłyszeć choćby "zależy mi na tobie". Co jednak w sytuacji, gdy po wielu miesiącach znajomości nasz partner nic do nas nie czuje? Oznacza to po prostu, że to nie jest to. Tak już bywa, że nie wszystkie związki się rozwijają i początkowa satysfakcja czy nadzieja na coś więcej się wypala. Naturalnym krokiem po dokonaniu takich wniosków powinno być zerwanie, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Co chce osiągnąć partner będąc z tobą, a jednocześnie nie kochając cię? Jest mu tak po prostu wygodnie. Nie chce być sam. Być może boi się, że nigdy nikogo nie znajdzie lub osiąga jakieś korzyści z tego związku. Jednym słowem wykorzystuje twoje uczucia i naiwność. Jakkolwiek by się wydawał dobrym człowiekiem, nie jest nim bawiąc się partnerem. Nie należy go tłumaczyć niczym. Uczciwi ludzie tak po prostu nie robią. W takie sytuacji partner powinien z tobą zerwać i przestać robić ci nadzieję na miłość.

Co należy zrobić w takim przypadku? Definitywnie zerwać i odciąć się. Nie próbować się przyjaźnić i nie mieć nadziei, że sytuacja ulegnie zmianie. Miej szacunek do siebie i daj sobie szansę na szczęście. Trzeba kochać przede wszystkim siebie, co przeczy skazywaniu siebie na związek bez uczuć. Każdy z nas zasługuje na to, aby partner nas kochał, pożądał i chciał.

A wy byliście kiedyś w związku, gdzie jedna ze stron nie była zaangażowana uczuciowo?
Czytaj więcej ...

sobota, 29 sierpnia 2015

Wulgaryzmy w związku

10 komentarze

Według badań 80% Polaków przeklina. Można zatem stwierdzić, że wulgaryzmy w wypowiedziach nie powinny nikogo dziwić. Niektórzy wyrażają tak swoją złość, inni używają tych słów jako przecinki. Jakkolwiek użyte niewątpliwie mają zabarwienie negatywne. Czy więc jest na nie miejsce w związku?

Jedną z najważniejszych podstaw w związku jest niewątpliwie szacunek, który nie idzie w parze z wyzwiskami. Także kierując inne wulgaryzmy bezpośrednio w kierunku innej osoby trudno stwierdzić, żebyśmy go okazywali. Nieprzyjemne słowa usłyszane od ukochanej osoby mało kogo nie skrzywdzą. Każda para miewa gorsze chwile, w czymś się nie zgadza czy kłóci. Mimo wszystko nawet w takich momentach, nie powinniśmy się wzajemnie ranić. Jeżeli ktoś ma z tym problem, powinien nauczyć się panować nad emocjami, bo w przypadku rozwoju takiego zachowania może dojść do przemocy psychicznej.

Co można zrobić jeżeli partner przeklina, a nam to przeszkadza? Usiąść na spokojnie i powiedzieć, że to boli i jest nieakceptowalne. Jeżeli druga osoba przeprosi, zastanowi się nad swoim zachowaniem i je zmieni - jest duża szansa, że problem zostanie rozwiązany. Natomiast jeżeli partner zbagatelizuje prośbę, nie wróży to dobrze związkowi i może się pogłębiać.

Ktoś może zapytać co z parami, dla których wyzywanie siebie nawzajem jest normalne? Oczywiście takie też są i jednocześnie pewnie uważają, że łączy ich prawdziwa miłość, jednak czas to weryfikuje i zazwyczaj są to związku toksyczne.

Podsumowując większość osób uważa, że wulgaryzmy często wypowiadane do drugiej połówki są nie do przyjęcia, wyrażają brak szacunku i ranią. Można próbować z tym walczyć, ale jeżeli partner nie zrozumie, że sprawia przykrość, w związku będzie coraz gorzej.

A czy między wami a waszymi partnerami pojawiają się wulgaryzmy?
Czytaj więcej ...
 

Copyright © Gdy kochamy Design by BTDesigner | Blogger Theme by BTDesigner | Powered by Blogger