About

Witam na blogu o związkach. Znajdziecie na nim subiektywne opinie i porady z kobiecego punktu widzenia. Zachęcam do komentowania. Chętnie nawiążę dyskusję, nawet jeżeli nasze zdania są odmienne. Jeżeli masz pomysł na artykuł, masz sercowy problem lub chcesz się do mnie osobiście zwrócić w danej sprawie, skontaktuj się. Właścicieli innych stron i blogów zapraszam do współpracy. E-mail: gdykochamy@gmail.com Wszystkie zdjęcia na blogu mają licencję CC0 Public Domain.

poniedziałek, 2 maja 2016

Na czym powinna opierać się miłość?

6 komentarze
W dzisiejszym poście przedstawię wam główne filary miłości według o. Adama Szustaka. Część z was może się zniechęcić tym, że mówi to ksiądz, ale osobiście zachęcam wszystkich, bez względu na podejście do religii, do zapoznania się z materiałem, gdyż mówca jest wyjątkowo nowoczesnym i zabawnym duchownym.

Podsumowując co jest niezbędne, aby zbudować szczęśliwy, oparty na miłości związek według o. Adama Szustaka?

1. Wierność, dotrzymywanie obietnic i odpowiedzialność za swoje słowa, oddanie, akceptacja wad
2. Bycie ze sobą na dobre i na złe, wspólne spędzanie czasu i tematy do rozmów, tęsknota przy rozłące, chęć bycia razem
3. Przyjaźń, znanie siebie, zwierzanie się sobie, zainteresowanie drugą osobą
4. Pożądanie, chemia i pragnienie siebie nawzajem
5. Wytrwałość w związku, chęć walki i pokonywania trudności
6. Więcej dobrych chwil niż złych, umiejętność funkcjonowania razem

Cały materiał:

Zgadzacie się z tym?
Czytaj więcej ...

sobota, 19 marca 2016

Co się składa na zdrowy, szczęśliwy związek?

5 komentarze
Wiele osób twierdzi, że problemy są normalne w każdym związku i że wszyscy przeżywają wzloty i upadki, a szczęśliwe związki to wymysł telewizji. Jest to częste tłumaczenie osób będących w nieszczęśliwych związkach. W każdym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia, to fakt. Nie będę z tym polemizować. Jest jednak duża różnica między małym, a dużym problem między zakochanymi. W przypadku występowania tych drugich uważam, że nie ma co się zadowalać słabym związkiem, "bo wszyscy"....
Skąd więc można poznać czy mamy zwykłe problemy, które da się pokonać, czy też w naszym związku jest coś nie tak?

W zdrowym związku powinno występować kilka czynników:
-szacunek,
-akceptacja,
-zaufanie,
-uczucie,
-pożądanie,
-wsparcie,
-przyjaźń,
-umiejętność rozmawiania o problemach,
-wolność,
-takie samo poczucie humoru,
-wzajemna troska,
-porozumienie w kwestii spędzania wspólnego czasu,
-wspólne plany na przyszłość,
-rozmawianie o wszystkim,
-podobne w kwestiach społecznych.

Niby tak wiele, ale moim zdaniem to podstawy tworzenia dobrego związku. Gdy któregoś czynnika nie ma wszystko może się zawalić. Jak usłyszałam od osoby będącej 30 lat w szczęśliwym związku, najważniejszy jest szacunek. Podzielam ten pogląd. Uważam, że długoletnie związki warto ratować dopóki jest szacunek. Jeżeli chodzi o młodsze związki, to nie warto ich kontynuować także, gdy brakuje innych czynników i nie jesteśmy w stanie tego naprawić.

A Wy co o tym myślicie? Dopisalibyście coś do tej listy? A może coś Waszym zdaniem jest nieistotne?
Czytaj więcej ...

sobota, 13 lutego 2016

Jak spędzić walentynki?

0 komentarze
Walentynki - święto zakochanych, które przyszło do nas z zachodu. Niektórzy wciąż krytykują je ze względu na komercyjny charakter, ale duża część osób lubi obchodzić je ze swoimi ukochanymi. W końcu co jest złego w świętowaniu miłości?

Nie masz pomysłu na to jak spędzić z chłopakiem walentynki? Jeżeli chcecie świętować ten dzień, warto zrobić coś wyjątkowego. Poniżej znajdziecie kilka propozycji. Cokolwiek wybierzecie, pamiętajcie o tym, że najważniejsze jest to z kim, a nie jak spędzacie ten dzień.

  • Kolacja. Wybierzcie się na kolację do dobrej restauracji lub do waszej ulubionej pizzerii. 
  • Spacer. Pójdźcie w jakieś ładne miejsce - park, nad jezioro czy morze.
  • Kino. Wpadnijcie do kina na romantyczny film. Chociaż to może być trudne, spróbujcie wybrać coś co się wam obojgu spodoba.
  • Wieczór w domu. Jeżeli macie taką możliwość, zróbcie sobie romantyczną kolację z winem w domu. Następnie możecie obejrzeć dobry film.
  • Impreza. Lubicie się bawić i tańczyć? Wybierzcie się do klubu, aby się razem trochę odstresować przy waszej ulubionej muzyce.
  • Kawiarnia. Wybierzcie się na kawę lub coś słodkiego w jakieś klimatyczne miejce.
  • Lodowisko. Lubicie ruch na świeżym powietrzu? Odwiedźcie lodowisko i spędźcie ten czas aktywnie.
  • Wyjazd. Jeżeli możecie wziąć kilka dni wolnego, idealnym pomysłem będzie wyjazd w jakieś ładne miejsce.
A Wy jak spędzacie ten dzień?
Czytaj więcej ...

piątek, 2 października 2015

Gdy coś nie pasuje... Czy on się zmieni?

2 komentarze
Motylki zaczynają opadać, zaczyna się dostrzegać coraz więcej wad partnera i pojawiają się myśli co będzie dalej. Niektóre wady można zaakceptować. W innych sprawach można pójść na kompromis. Jeżeli jednak rozbieżności pojawiają się w poważniejszych kwestiach powstaje poważny problem. Co z tym zrobić?
Po pierwsze jasno od początku mów o swoich oczekiwaniach. Partner za mało z siebie daje? Namawia cię do czegoś, czego nie chcesz? Wymaga za dużo? Jasno mu zakomunikuj, że tego nie zaakceptujesz. Obserwuj jego reakcję. Czy jest w stanie uwzględnić ten komunikat? Jeżeli zauważasz poprawę, być może zrozumiał i jest szansa, że się dogadacie.

Co gdy po wielu miesiącach nadal problem nie zniknął? Nie zmienisz go na siłę i po prostu nie pasujecie do siebie. Zastanów się czy jesteś w stanie to zaakceptować. Jeżeli nie, jedynym wyjściem jest rozstanie. Nie łudź się latami, że on się zmieni. Nie łudź się, że po ślubie się zmieni. Jeżeli się zmieni to tylko na gorsze. Nie bądź naiwna i go nie broń. Posłuchaj opinii koleżanki czy mamy. Osoby trzecie często widzą więcej. Nie siedź w związku, który nie jest satysfakcjonujący.
Czytaj więcej ...

wtorek, 8 września 2015

Gdy partner nie chce dziecka

3 komentarze
Związek trwa już kilka lat. Partnerzy mają stabilną sytuację finansową. Uczucie jest rozwinięte. Nagle jedna osoba zaczyna rozmowy o ślubach i dzieciach, a partner mówi, że mu się nie spieszy i może się na to zdecyduje, ale za wiele lat (lub co gorsza nigdy)?

Niewątpliwie pojawia się problem. O swoich oczekiwaniach oczywiście najlepiej rozmawiać na początku związku. Nie chodzi o to, aby na drugiej randce omawiać imiona dla dzieci, ale aby przedstawić swoje spojrzenie na rodzinę, gdy zaczyna robić się poważniej. W taki sposób można uniknąć rozczarowania w przyszłości. W niektórych przypadkach ktoś może zmienić zdanie, ale mało kto zmieni swoje plany o 180 stopni. Niestety nie wszystkie pary rozmawiają o przyszłości i potem nagle doznają szoku - mają całkiem inne oczekiwania. Czy ten problem da się rozwiązać?

Po pierwsze rozmowa. Nie powinno się rozmyślać nad pojedynczymi zdaniami. Należy wyciągnąć od partnera więcej informacji. Kiedy chciałby założyć rodzinę, dlaczego nie teraz, jak wyobraża sobie przyszłość... Najnormalniej w świecie przedstawcie oboje swój pogląd na ten temat. W przypadku zbycia "nie teraz" nic nie załatwisz, nic się nie dowiesz. Podstawową kwestią  w związku jest to, aby nauczyć się ze sobą rozmawiać na poważne tematy. Jeżeli jedną ze stron to męczy, albo druga robi to źle, zamiast wysłuchać i zapytać ma tylko pretensje, albo ktoś nie dorósł do dojrzałego związku. Od drugiej połówki możemy dostać kilka informacji.

Kiedy partner nigdy nie chce dzieci, a ty o nich marzysz - Tutaj nie ma rozwiązania tego problemu. Jeżeli oboje jesteście pewni swojej decyzji - nie pasujecie do siebie w podstawowej kwestii. Niestety, ale jedyną opcją jest rozstanie.

Kiedy partner chce dzieci, ale najpierw chce się rozwinąć zawodowo - Masz bardzo odpowiedzialnego partnera, który wie, że wychowanie dziecka kosztuje i nie ma co zakładać, że "jakoś to będzie". To o nim bardzo dobrze świadczy. Jeżeli nie macie dobrej sytuacji materialnej, lepiej poczekać, gdy ma się dwadzieścia kilka lat. Gorzej jest, gdy para jest koło 30, a jedno z nich na siłę odkłada tą decyzję, chociaż nie widać szans na poprawę sytuacji. Wtedy usiądźcie razem i obliczcie, czy was na to stać, a jeżeli rzeczywiście nie, to zastanówcie się co możecie zrobić, aby poprawić sytuację.

Kiedy partner chce dzieci, ale nie wiadomo kiedy - Tutaj są dwie możliwości. Albo ktoś chce dziecko, ale nie jest pewny obecnego partnera i dlatego to przeciąga, albo planuje rodzinę z obecną drugą połówką, ale ma inne plany na najbliższe lata. Rozwiązaniem może być kompromis. Albo wypośrodkujecie swoje plany, albo ktoś się bardziej dostosuje do drugiej osoby. Zastanów się tylko czy "za kilka lat" nie jest wymówką.

A Wy zgadzacie się ze swoimi partnerami w tej kwestii?
Czytaj więcej ...

czwartek, 3 września 2015

Poznanie rodziny partnera

2 komentarze
Dla nieśmiałych czy niedoświadczonych osób pierwsza rozmowa z rodzicami partnera jest bez wątpienia stresująca. Jest to jednak sytuacja, z którą trzeba się zmierzyć i tylko na początku wydaje się taka straszna. Każdy jednak wie, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i każdy chce wypaść jak najlepiej.
Przygotować się za dużo do takiego spotkania nie trzeba. Warto wypytać się trochę chłopaka o rodziców. On powinien wiedzieć na co są wyczuleni czy czego nie lubią. Jeżeli chce się zrobić miły gest, możesz przynieść czekoladki. Ubierać się należy się w swoim stylu, ale elegancko (oczywiście nie mam tu na myśli stroju galowego!). Bardzo krótkie spódniczki czy dekolty odpadają.

Jak się zachowywać? Po prostu być sobą. Trzeba pamiętać o kulturze i dobrych manierach. To rodzice decydują czy chcą się z być może przyszłą synową przywitać przez podanie ręki czy nie. Bycie miłym jest jak najbardziej wskazane, ale bez podlizywania się. Warto nawiązać małą konwersację. I oczywiście trzeba pamiętać o uśmiechu!

Osobiście na pierwszy kontakt z rodziną preferuję przelotne spotkanie. Przedstawienie się i krótka konwersacja. Wtedy nie trzeba obawiać się niezręcznych cisz i stresujący moment będzie wystarczająco skrócony. Jednak niektórzy tradycyjnie zapraszają na rodzinny obiad. Tutaj jest większe prawdopodobieństwo, że chwilami może być trochę niezręcznie, ale to normalne w takich sytuacjach.

Nie warto się stresować. W dużej mierze przebieg tego spotkania zależy od partnera. Powinien on przerywać niezręczne momenty i zadbać, aby partnerka się dobrze czuła.

A wy jak przeżyliście takie spotkanie?
Czytaj więcej ...

sobota, 29 sierpnia 2015

Wulgaryzmy w związku

10 komentarze

Według badań 80% Polaków przeklina. Można zatem stwierdzić, że wulgaryzmy w wypowiedziach nie powinny nikogo dziwić. Niektórzy wyrażają tak swoją złość, inni używają tych słów jako przecinki. Jakkolwiek użyte niewątpliwie mają zabarwienie negatywne. Czy więc jest na nie miejsce w związku?

Jedną z najważniejszych podstaw w związku jest niewątpliwie szacunek, który nie idzie w parze z wyzwiskami. Także kierując inne wulgaryzmy bezpośrednio w kierunku innej osoby trudno stwierdzić, żebyśmy go okazywali. Nieprzyjemne słowa usłyszane od ukochanej osoby mało kogo nie skrzywdzą. Każda para miewa gorsze chwile, w czymś się nie zgadza czy kłóci. Mimo wszystko nawet w takich momentach, nie powinniśmy się wzajemnie ranić. Jeżeli ktoś ma z tym problem, powinien nauczyć się panować nad emocjami, bo w przypadku rozwoju takiego zachowania może dojść do przemocy psychicznej.

Co można zrobić jeżeli partner przeklina, a nam to przeszkadza? Usiąść na spokojnie i powiedzieć, że to boli i jest nieakceptowalne. Jeżeli druga osoba przeprosi, zastanowi się nad swoim zachowaniem i je zmieni - jest duża szansa, że problem zostanie rozwiązany. Natomiast jeżeli partner zbagatelizuje prośbę, nie wróży to dobrze związkowi i może się pogłębiać.

Ktoś może zapytać co z parami, dla których wyzywanie siebie nawzajem jest normalne? Oczywiście takie też są i jednocześnie pewnie uważają, że łączy ich prawdziwa miłość, jednak czas to weryfikuje i zazwyczaj są to związku toksyczne.

Podsumowując większość osób uważa, że wulgaryzmy często wypowiadane do drugiej połówki są nie do przyjęcia, wyrażają brak szacunku i ranią. Można próbować z tym walczyć, ale jeżeli partner nie zrozumie, że sprawia przykrość, w związku będzie coraz gorzej.

A czy między wami a waszymi partnerami pojawiają się wulgaryzmy?
Czytaj więcej ...

środa, 26 sierpnia 2015

Szczęśliwy, długoletni związek - czy to możliwe?

5 komentarze
Czy istnieją idealne związki bez nieporozumień czy kłótni? Bez wątpienia nie. Zawsze są mniejsze czy większe problemy. Kiedy jednak można stwierdzić, że związek mimo problemów jest szczęśliwy? Poniżej wymienię czynniki, które według wielu osób, są odpowiedzialne za szczęście w związku. Ich kolejność jest przypadkowa.

Uczucie - między partnerami powinno być to coś. To jest podstawa związków. Na początku pojawia się zauroczenie, potem zakochanie, a jeżeli będzie się nadal dbało o dobre relacje, może narodzić się miłość. To czy nie wygasa zależy nie tylko od "przeznaczenia", ale też od wszystkich poniższych kwestii.

Pożądanie - seks, nie jest najważniejszy, ale jest ważny. Para, gdzie jedna osoba potrzebuje bliskości raz na dwa tygodnie, a druga codziennie, nie będzie długo szczęśliwa. Albo jedna osoba będzie się poświęcała, albo druga będzie sfrustrowana. W tej kwestii nie pomogą kompromisy, tu powinno się być dopasowanym. Wiadomo, że libido może być zależne od aktualnej sytuacji życiowej, ale skrajnie różne w tym temacie osoby się nie dogadają.

Przyjaźń - między partnerami musi być przyjaźń. Trzeba się najzwyczajniej w świecie lubić, interesować się swoim życiem nawzajem.

Rodzina - dobrze jest także mieć dobry lub neutralny kontakt z rodziną partnera, szczególnie jeżeli spędzają oni ze sobą dużo czasu.

Zaufanie - trzeba wierzyć swojemu partnerowi. Bezpodstawne oskarżenia o kłamstwo, zdradę nie powinny mieć miejsca w szczęśliwym związku. Partner ma prawo uśmiechnąć się do kogoś czy powiedzieć coś miłego, ale to nie znaczy, że druga osoba ma się denerwować i już podejrzewać go o zdradę.

Wsparcie, docenianie - każdy człowiek powinien się w czymś rozwijać, mieć jakiś cel. Partner powinien nas do tego motywować i być dumnym z każdego postępu. Nie można lekceważyć sukcesów i pragnień drugiej połówki.

Dbanie o siebie - trzeba chcieć dla partnera dobrze. Nie powinno się każdej kłótni kończyć karaniem siebie. Powinno się chcieć szczęścia dla tej drugiej osoby i każdego dnia starać się o siebie.

Szczere rozmowy - tego powinna się nauczyć każda para. Jest to trudne, ale kiedy pojawiają się problemy i para nie potrafi się porozumieć, związek często się kończy. Wszystko powinno mówić się na bieżąco. Obrażanie się czy ciche dni nie załatwiają problemu. Partner nie domyśli się co myślisz. Musisz jasno przedstawić swoje zdanie.

Wyrozumiałość - każdy został wychowany w innym domu i ma inne przyzwyczajenia. Nie jest łatwo zamieszkać nagle z kimś, kto ma inne zachowania. W pewnych sprawach należy pójść na kompromis, a w innych, mniej ważnych, przymknąć oko na zasady wyniesione z domu.

Szacunek - bezpodstawnie trzeba się zawsze szanować. Nie krzyczeć na siebie, nie wyzywać, nie mówić słów, których się nie chce powiedzieć.

Własne życie - trochę swobody i odpoczynku od siebie każdemu dobrze zrobi. Czasem fajnie wyjść na babską/męską imprezę czy wizytę w kawiarni, można zapisać się na siłownię czy aerobic. Nawet najfajniejsza para będąc 24/7 razem znudzi się sobą. Taki oddech od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazany.

Wspólne spędzanie czasu - jeżeli jedna osoba lubi poleżeć przed telewizorem, a partner woli wyjść na piwo - nie dogadają się. Powinni mieć podobny pomysł na wolny czas. Każdy preferuje coś innego, dlatego nie każdy do każdego pasuje.

Pogląd na życie rodzinne - podstawa zakładania rodziny. Para powinna mieć takie samo zdanie na temat religii, ślubu, dzieci, aborcji, kariery. O marzenia związane z rodziną trzeba pytać wcześnie, aby po wielu latach razem się nie rozczarować.

Jak widać jest wiele czynników, które decydują o szczęściu w związku. Jedne są bardzo ważne, inne mniej. Niewątpliwie o związek ciągle powinny dbać dwie osoby.

A jak wyglądają powyższe kwestie w waszych związkach? Czy jesteście szczęśliwi?
Czytaj więcej ...

wtorek, 25 sierpnia 2015

Co to jest miłość?

6 komentarze
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość."

Czy zastanawialiście się dlaczego większość piosenek jest o miłości? Dlaczego w prawie każdym filmie jest wątek miłosny? Dlaczego podobno tylko miłości nie można kupić? To uczucie jest nieodłączną częścią życia ludzkiego. Tak zostaliśmy stworzeni - aby zakładać rodziny, kochać i być kochanym.

Najpierw pojawia się zauroczenie, potem zakochanie, a następnie może się to przerodzić w miłość. Nie jest to jednak takie proste, bo o uczucie trzeba ciągle dbać i rozwijać. Jest to pojęcie trudne do zdefiniowania i każdy może odczuwać to trochę inaczej.

Oto jak najczęściej ludzie określają miłość:
- gdy dobro drugiej osoby jest dla was bardzo ważne
- gdy czujecie się bezpiecznie w swoim towarzystwie
- gdy ufacie sobie
- gdy się angażujecie i pokazujecie swoje zaangażowanie
- gdy się szanujecie
- gdy się pożądacie
- gdy okazujesz empatię
- gdy akceptujemy wady partnera

Wszystko to powinno się odbywać na zasadach wzajemności i obustronnego partnerstwa. Oraz oczywiście należy przy tym zachować zdrowy egoizm i dbać też o siebie i swoje potrzeby, bo w przeciwnym przypadku taki związek może się przerodzić w toksyczną relację. Bycie z partnerem, który nas krzywdzi nie jest miłością!

"Mówi się, że miłość jest śle­pa. Wie­rzcie mi, to zu­pełne kłam­stwo – nie ma nicze­go bar­dziej widzące­go niż praw­dzi­wa miłość. Nicze­go. Jest ona czymś naj­wy­raźniej widzącym pod słońcem. Poświęce­nie jest śle­pe, przy­wiąza­nie jest śle­pe, pożąda­nie jest śle­pe – ale nie praw­dzi­wa miłość. Nie po­pełnij błędu i nie na­zywaj tych uczuć miłością." - Anthony de Mello

Nie jest łatwo znaleźć prawdziwą miłość, bo aby się ona pojawiła, obie strony muszą każdego dnia dbać o związek. Niestety w obecnych czasach większość ludzi ma inne priorytety, co nie znaczy, że miłość nie istnieje. Jedyne co możemy robić to wierzyć i starać się.

Drodzy Czytelnicy, czy w waszym związku jest obecna prawdziwa miłość?
Czytaj więcej ...
 

Copyright © Gdy kochamy Design by BTDesigner | Blogger Theme by BTDesigner | Powered by Blogger