About

Witam na blogu o związkach. Znajdziecie na nim subiektywne opinie i porady z kobiecego punktu widzenia. Zachęcam do komentowania. Chętnie nawiążę dyskusję, nawet jeżeli nasze zdania są odmienne. Jeżeli masz pomysł na artykuł, masz sercowy problem lub chcesz się do mnie osobiście zwrócić w danej sprawie, skontaktuj się. Właścicieli innych stron i blogów zapraszam do współpracy. E-mail: gdykochamy@gmail.com Wszystkie zdjęcia na blogu mają licencję CC0 Public Domain.

poniedziałek, 2 maja 2016

Na czym powinna opierać się miłość?

6 komentarze
W dzisiejszym poście przedstawię wam główne filary miłości według o. Adama Szustaka. Część z was może się zniechęcić tym, że mówi to ksiądz, ale osobiście zachęcam wszystkich, bez względu na podejście do religii, do zapoznania się z materiałem, gdyż mówca jest wyjątkowo nowoczesnym i zabawnym duchownym.

Podsumowując co jest niezbędne, aby zbudować szczęśliwy, oparty na miłości związek według o. Adama Szustaka?

1. Wierność, dotrzymywanie obietnic i odpowiedzialność za swoje słowa, oddanie, akceptacja wad
2. Bycie ze sobą na dobre i na złe, wspólne spędzanie czasu i tematy do rozmów, tęsknota przy rozłące, chęć bycia razem
3. Przyjaźń, znanie siebie, zwierzanie się sobie, zainteresowanie drugą osobą
4. Pożądanie, chemia i pragnienie siebie nawzajem
5. Wytrwałość w związku, chęć walki i pokonywania trudności
6. Więcej dobrych chwil niż złych, umiejętność funkcjonowania razem

Cały materiał:

Zgadzacie się z tym?
Czytaj więcej ...

sobota, 19 marca 2016

Co się składa na zdrowy, szczęśliwy związek?

5 komentarze
Wiele osób twierdzi, że problemy są normalne w każdym związku i że wszyscy przeżywają wzloty i upadki, a szczęśliwe związki to wymysł telewizji. Jest to częste tłumaczenie osób będących w nieszczęśliwych związkach. W każdym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia, to fakt. Nie będę z tym polemizować. Jest jednak duża różnica między małym, a dużym problem między zakochanymi. W przypadku występowania tych drugich uważam, że nie ma co się zadowalać słabym związkiem, "bo wszyscy"....
Skąd więc można poznać czy mamy zwykłe problemy, które da się pokonać, czy też w naszym związku jest coś nie tak?

W zdrowym związku powinno występować kilka czynników:
-szacunek,
-akceptacja,
-zaufanie,
-uczucie,
-pożądanie,
-wsparcie,
-przyjaźń,
-umiejętność rozmawiania o problemach,
-wolność,
-takie samo poczucie humoru,
-wzajemna troska,
-porozumienie w kwestii spędzania wspólnego czasu,
-wspólne plany na przyszłość,
-rozmawianie o wszystkim,
-podobne w kwestiach społecznych.

Niby tak wiele, ale moim zdaniem to podstawy tworzenia dobrego związku. Gdy któregoś czynnika nie ma wszystko może się zawalić. Jak usłyszałam od osoby będącej 30 lat w szczęśliwym związku, najważniejszy jest szacunek. Podzielam ten pogląd. Uważam, że długoletnie związki warto ratować dopóki jest szacunek. Jeżeli chodzi o młodsze związki, to nie warto ich kontynuować także, gdy brakuje innych czynników i nie jesteśmy w stanie tego naprawić.

A Wy co o tym myślicie? Dopisalibyście coś do tej listy? A może coś Waszym zdaniem jest nieistotne?
Czytaj więcej ...

środa, 9 marca 2016

Wątpliwości co do ślubu

1 komentarze
Ślub coraz bliżej, przygotowania w trakcie, a Ty stale masz wątpliwości czy to mężczyzna, z którym chcesz spędzić całe życie? Sytuacja wcale nie tak rzadka. Założę się, że większość rozwodów ma miejsce w związkach, w których już przed ślubem było coś nie tak.

Pamiętaj o tym, że to decyzja na całe życie. Fakt są rozwody, ale lepiej nie brać ślubu z tą myślą. Ślub to poważna deklaracja. W obecnych czasach mamy o tyle łatwiej, że modne jest długie chodzenie ze sobą. Mamy wystarczająco dużo czasu na to, aby poznać tą drugą osobę i zastanowić się czy z nią chcemy dzielić całe życie. Jeżeli już na początku coś nie gra - mamy sygnał ostrzegawczy. Może żaden związek idealny nie jest, ale związek powinien być dobry. W dobrym związku chociaż zdarzają się nieporozumienia, zostają one wyjaśnione. Można pracować nad swoimi wadami, ale nie da się całkowicie zmienić. W związku powinniśmy się nawzajem akceptować. Po ślubie żadne problemy automatycznie nie znikną! Wręcz przeciwnie. Jeżeli do małżeństwa przeniesiemy jakieś wcześniejsze problemy, najprawdopodobniej rozwiną się one.


Po co więc ludzie chcą deklarować spędzenie całego życia z jedną osobą, chociaż nie są tego pewni? Czasem jest to lęk przed samotnością, innym razem kiepska sytuacja materialna, presja społeczna, naciski ze strony rodziny czy też najbardziej irracjonalne - obawa przed zranieniem partnera. Pierwsze dwa powody to zwykłe wyrachowanie. Lęk przed poradzeniem sobie samemu nie powinien być powodem, dla którego jest się w związku. Kolejnymi dwoma powodami nie należy się przejmować. Nikt za nas życia nie przeżyje, więc to my musimy podejmować tak ważne decyzje dotyczące naszego życia. Ostatni powód tak jak napisałam wyżej uważam za irracjonalny. Cokolwiek kto mówi, każdy chce być kochany, pożądany i akceptowany, jeżeli czegoś z tych czynników w związku zabraknie, jakiś czas może funkcjonować, ale na dłuższą metę oboje będziecie nieszczęśliwi.

Jeżeli masz poważne wątpliwości - odwołaj ślub! Możesz to zrobić w każdym momencie przed ceremonią. Po będzie już za późno. Nie skazuj siebie, ani swojego partnera na kiepski związek do końca życia lub zakończony rozwodem. Pamiętaj, że to Twoja decyzja i będziesz musiała ponieść jej konsekwencje.

A może Wy znacie taką sytuację z autopsji lub z własnego otoczenia?
Czytaj więcej ...

wtorek, 20 października 2015

Dlaczego kobiety też powinny pracować?

5 komentarze
Układ rodziny, gdzie mężczyzna pracuje, a kobieta siedzi w domu już odchodzi w niepamięć. Nie dość, że mało który człowiek jest w stanie sam zarobić na rodzinę, to do tego płeć piękna zaczęła się rozwijać i uniezależniać. Co jednak w sytuacji, gdy partner daje do zrozumienia swojej połówce, że może zostać na stałe w domu, a on zajmie się zarabianiem pieniędzy? Pomijając chwilową sytuację, gdy ma się małe dzieci, nie warto zostawać w domu! Dlaczego kobiety też powinny zarabiać? Co daje praca?



Po pierwsze praca daje pieniądze. Mało kto ma taką sytuację, gdzie może pogardzić dodatkową gotówką. Jeżeli starcza wam na wszystkie wydatki, zawsze przydadzą się dodatkowe pieniądze na wakacje czy kurs dla dziecka.

Po drugie masz swoje własne pieniądze. Kupiłaś sukienkę, którą założysz raz w roku? Jeżeli kupiłaś ją za własne pieniądze, partner nie będzie miał żadnych pretensji.

Po trzecie rozwiniesz się. Niezależnie od tego czy będziesz pracowała na poważnym stanowisku w biurze czy na mniej poważnym, nauczysz się czegoś nowego. Każda praca wzbogaca wewnętrznie.

Po czwarte wyjdziesz do ludzi. Będziesz miała koleżanki z pracy, pogadasz z klientami - to bardzo ważne, aby partner nie był jedyną osobą, do której się odzywasz.

Po piąte będziesz niezależna. Nie ma co sobie źle wróżyć, ale pracując w razie jakiegokolwiek rozstania nie zostajesz na lodzie. Możesz sama o siebie zadbać.

Po szóste partnerom imponują osoby pracujące, potrafiące zadbać o siebie, dążące do czegoś.

Po siódme - będziesz oparciem dla partnera. W razie, gdyby nagle stracił prace, wie że nie zostaniecie bez pieniędzy.

Po ósme odetchniesz od domu. Każdy potrzebuje mieć swój własny świat. Nie można bez przerwy być z partnerem.

Po dziewiąte będziesz miała temat do rozmów z partnerem. Pewnie powiesz - mam i bez tego, ale co innego rozmawiać o waszych wspólnych sprawach, a co innego o swoich własnych. Nie będziesz wydawała mu się nudna.

Myślę, że nie ma wątpliwości, że kobiety też powinny pracować. A może ktoś ma inne zdanie? Zapraszam do dyskusji!
Czytaj więcej ...

środa, 7 października 2015

Cytaty o miłości

4 komentarze
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika


Miłość nie polega na stałym patrzeniu na siebie, lecz na stałym patrzeniu we wspólnym kierunku. Antoine de Saint-Exupéry

Naj­gor­szą cho­robą naszych czasów jest to, że tak wielu ludzi cier­pi z po­wodu nie by­cia nig­dy kochanym. Diana Spencer

Kochać drugiego człowieka oznacza wielką pracę nad sobą. Jana Twardowskiego

Kochać i być kochanym to tak, jakby z obu stron grzało nas słońce. Dr Davis Viscott

Kocha się tylko te kobiety, które się uszczęśliwia. Marcel Achard

Prawdziwie kochasz wtedy, kiedy nie wiesz, dlaczego. Lew Tołstoj

Jaka to oszczędność czasu- zakochać się od pierwszego wejrzenia. Juliana Tuwima

Miłość kpi sobie z rozsądku. W tym jej urok i piękno. A. Sapkowski

 Miłość sama w sobie jest „nie do pojęcia", ale dzięki miłości możemy „pojąć wszystko". Józef Stanisław Tischner

Człowiek żyje po to, aby kochać. Jeśli nie kocha — to nie żyje. Vinet Alexandre 

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Antoine de Saint-Exupéry

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostaje.
- Antoine de Saint-Exupéry

Miłość to skok z wysokiej skały w zaufaniu, że ta druga osoba czeka na dole, żeby cię złapać. - Jodi Picoult

W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.
Carlos Ruiz Zafón

Mówi się, że miłość jest śle­pa. Wie­rzcie mi, to zu­pełne kłam­stwo – nie ma nicze­go bar­dziej widzące­go niż praw­dzi­wa miłość. Nicze­go. Jest ona czymś naj­wy­raźniej widzącym pod słońcem. Poświęce­nie jest śle­pe, przy­wiąza­nie jest śle­pe, pożąda­nie jest śle­pe – ale nie praw­dzi­wa miłość. Nie po­pełnij błędu i nie na­zywaj tych uczuć miłością. Anthony de Mello

Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać mu na to, żeby był, jaki jest. William Wharton

Każda chwila bez miłości jest chwilą straconą. - Tasso

Nie ma miłości bez wol­ności. Miłość to wolność. Anthony de Mello

Jedynie dwie rzeczy czynią nas szczęśliwymi: wiara i miłość. Charles Nodier

Który cytat podoba wam się najbardziej?
Czytaj więcej ...

niedziela, 27 września 2015

Nigdy nie miałam chłopaka

7 komentarze
Będę pisała jak dla kobiet, ale rada jest uniwersalna i mogą z niej skorzystać także mężczyźni.

Nigdy nie miałaś chłopaka i się tym martwisz? Jeżeli masz naście lat, chociaż doskonale rozumiem chęć bycia z kimś, masz jeszcze czas i powinnaś przestać się zamartwiać. Gdy jednak zbliżasz się do trzydziestki i chcesz założyć rodzinę, problem wydaje się poważny.


Jak znaleźć partnera? Po pierwsze nic na siłę. Miłości nie da się tak po prostu szukać. Tu chodzi o uczucia. Nie zakochamy się w każdym przystojnym i fajnym facecie. Musi być jeszcze tak zwane "to coś", chemia, pożądanie. Możesz jednak dać sobie więcej szans na poznanie kogoś. Jak?

Przestań bać się mężczyzn. Nie każdy nowo poznany musi być od razu kandydatem na partnera i nie musisz go od razu odrzucać. Możesz mieć też kolegów(wyłączając facetów, którzy chcieliby z tobą być), przy których oswoisz się trochę z płcią przeciwną. Koledzy mogą cię też doprowadzić do swoich innych kolegów.

Po trzecie ogólnie wyjdź do ludzi. Możesz pójść na imprezę. Rzadko można tam znaleźć kogoś nadającego się do stałego związku, ale można. Jest tam bardzo łatwo poznawać nowych ludzi. Możesz pójść na piwo do pubu. Tam zazwyczaj wychodzi się ze swoimi znajomymi, ale może kiedyś kolega przyprowadzi nowego kolegę? Możesz zapisać się na jakieś zajęcia: sport, taniec, język obcy. Mając z kimś wspólne zainteresowania, łatwo nawiązać kontakt. Ostatnim popularnym ostatnio sposobem jest internet. Możesz napisać do kogoś na portalu społecznościowym lub zarejestrować się na portalu randkowym. Osobiście jestem temu przeciwna, bo jednak pisanie to nie to samo co rozmowa twarzą w twarz, ale są osoby, którym udało znaleźć tam miłość. Trzeba jednak uważać, gdyż jest tam wiele osób, chcących umówić się tylko na jedną noc.

Po czwarte bądź szczęśliwa sama ze sobą. Nie czekaj bezczynnie na księcia z bajki. Realizuj swoje marzenia.

Są wśród was takie, które długo nikogo nie miały?
Czytaj więcej ...

poniedziałek, 21 września 2015

Miłość według demotywatorów

4 komentarze

Które podoba wam się najbardziej? A może z czymś się nie zgadzacie?
Czytaj więcej ...

sobota, 19 września 2015

Partner nie ma czasu na spotkania?

0 komentarze
Wiele kobiet skarży się na zbyt mało spotkań z partnerem. Powoduje to u nich złość i zastanawiają się wtedy, czy ich druga połówka na pewno jest zaangażowana. Nie potrafią zrozumieć jak ktoś, kto podobno kocha, nie ma potrzeby częstego widywania się. Powodów może być kilka. Czy jest się o co martwić?

Po pierwsze rzadko to pojęcie względne. Niektórzy uważają, że dwa razy w tygodniu to często, inni uważają, że codziennie. Wszystko zależy od pary i nie należy kierować się żadnymi wytycznymi, tylko własnymi potrzebami i wolnym czasem.

Po drugie ludzie mają mniej i bardziej intensywne życie. Jeżeli ktoś pracuje 12 godzin dziennie to oczywiste, że po pracy będzie myślał tylko o śnie. Nie powołuj się na to, że przecież ma łatwą i niemęczącą prace. Czy pracuje fizycznie czy siedzi czy stoi po wielu godzinach i tak ma prawo być zmęczonym.

Co jeżeli ma czas na wszystko, tylko nie na spotkanie? To jest najgorszy przypadek. Partner ma notorycznie czas na piwo z kolegami, odwiedziny rodziny, a dla ciebie znajduje go o wiele mniej? Twoje wątpliwości w takim przypadku są uzasadnione.

Jak rozwiązać taki problem? Najpierw dokładnie przeanalizuj czy rzeczywiście ma mało czasu czy coś kręci. Potem na spokojnie porozmawiaj z nim o tym, że potrzebujesz częstszych spotkań. Wysłuchaj go i zobacz czy rozmowa przyniesie skutek. Jeżeli jednak nadal będziesz czuła się lekceważona przez partnera możliwe, że nie jest on wystarczająco zaangażowany.

Jak kocha to znajdzie czas, ale zawsze bierz pod uwagę to ile go ma.

A wy jak często widujecie się z waszym partnerem?
Czytaj więcej ...

środa, 16 września 2015

Gdy partner nigdy nie pociągał

4 komentarze
Wydawać by się mogło, że związki bez pożądania, szczególnie na początku, nie istnieją. Pewnie w większości par nieodłącznym elementem relacji jest chemia. Co jednak, gdy związek wynika bardziej z przyjaźni niż z fascynacji?

Ostatnio często napotykam wiadomości kobiet zastanawiających się czy być z partnerem, który ich nie pociąga i niestety tak jest od początku. Zastanawiają się czy chemia przyjdzie lub czy na samej przyjaźni będą w stanie zbudować trwały związek. Najczęściej jednak jeżeli tego nie ma od początku lub nie narodzi się w pierwszych tygodniach intensywnej znajomości, nigdy nie przyjdzie. Pewnie są jakieś wyjątki, ale osobiście nie wierzę, aby ktoś po wielu miesiącach intensywnej znajomości mógł nagle zacząć pociągać. Taki partner może być dla nas dobry, ale to nie wystarczy. Nie powinniśmy być z kimś z wygody. Sama przyjaźń nie stworzy szczęśliwego związku.

Czy da się żyć w takim związku? Owszem da się, ale tylko dopóki nie spotka się innej osoby przy której poczujemy się jak w niebie, przy której przy pierwszych uściskać będziemy czuć dreszcze i w końcu z którą będziemy mieli ochotę na seks. Prędzej czy później taka osoba się pojawi i jeżeli nie ma tego w naszym związku, chętnie wypełnimy tą pustkę.

Co gdy nie chce się tego kończyć, aby nie zranić partnera? Jeżeli ktoś jest z kimś, kto go nie pociąga, to go oszukuje i odbiera mu możliwość na to, aby mógł poczuć się chciany. Partner prędzej czy później to zauważy i będzie mu przykro, że jego połówka nie ma na niego ochoty. Taki związek w końcu dla nikogo nie będzie satysfakcjonujący. Rozstanie na pewno będzie bolało, ale potem każdy będzie miał możliwość stworzenia lepszego związku, w którym będzie pożądanie.

Zatem jeżeli po dłuższej znajomości ktoś nas nie pociąga, nagle nie zacznie. Nie warto tkwić w związku bez chemii, bo prędzej czy później będzie nam tego brakowało.
Czytaj więcej ...

sobota, 29 sierpnia 2015

Wulgaryzmy w związku

10 komentarze

Według badań 80% Polaków przeklina. Można zatem stwierdzić, że wulgaryzmy w wypowiedziach nie powinny nikogo dziwić. Niektórzy wyrażają tak swoją złość, inni używają tych słów jako przecinki. Jakkolwiek użyte niewątpliwie mają zabarwienie negatywne. Czy więc jest na nie miejsce w związku?

Jedną z najważniejszych podstaw w związku jest niewątpliwie szacunek, który nie idzie w parze z wyzwiskami. Także kierując inne wulgaryzmy bezpośrednio w kierunku innej osoby trudno stwierdzić, żebyśmy go okazywali. Nieprzyjemne słowa usłyszane od ukochanej osoby mało kogo nie skrzywdzą. Każda para miewa gorsze chwile, w czymś się nie zgadza czy kłóci. Mimo wszystko nawet w takich momentach, nie powinniśmy się wzajemnie ranić. Jeżeli ktoś ma z tym problem, powinien nauczyć się panować nad emocjami, bo w przypadku rozwoju takiego zachowania może dojść do przemocy psychicznej.

Co można zrobić jeżeli partner przeklina, a nam to przeszkadza? Usiąść na spokojnie i powiedzieć, że to boli i jest nieakceptowalne. Jeżeli druga osoba przeprosi, zastanowi się nad swoim zachowaniem i je zmieni - jest duża szansa, że problem zostanie rozwiązany. Natomiast jeżeli partner zbagatelizuje prośbę, nie wróży to dobrze związkowi i może się pogłębiać.

Ktoś może zapytać co z parami, dla których wyzywanie siebie nawzajem jest normalne? Oczywiście takie też są i jednocześnie pewnie uważają, że łączy ich prawdziwa miłość, jednak czas to weryfikuje i zazwyczaj są to związku toksyczne.

Podsumowując większość osób uważa, że wulgaryzmy często wypowiadane do drugiej połówki są nie do przyjęcia, wyrażają brak szacunku i ranią. Można próbować z tym walczyć, ale jeżeli partner nie zrozumie, że sprawia przykrość, w związku będzie coraz gorzej.

A czy między wami a waszymi partnerami pojawiają się wulgaryzmy?
Czytaj więcej ...

środa, 26 sierpnia 2015

Szczęśliwy, długoletni związek - czy to możliwe?

5 komentarze
Czy istnieją idealne związki bez nieporozumień czy kłótni? Bez wątpienia nie. Zawsze są mniejsze czy większe problemy. Kiedy jednak można stwierdzić, że związek mimo problemów jest szczęśliwy? Poniżej wymienię czynniki, które według wielu osób, są odpowiedzialne za szczęście w związku. Ich kolejność jest przypadkowa.

Uczucie - między partnerami powinno być to coś. To jest podstawa związków. Na początku pojawia się zauroczenie, potem zakochanie, a jeżeli będzie się nadal dbało o dobre relacje, może narodzić się miłość. To czy nie wygasa zależy nie tylko od "przeznaczenia", ale też od wszystkich poniższych kwestii.

Pożądanie - seks, nie jest najważniejszy, ale jest ważny. Para, gdzie jedna osoba potrzebuje bliskości raz na dwa tygodnie, a druga codziennie, nie będzie długo szczęśliwa. Albo jedna osoba będzie się poświęcała, albo druga będzie sfrustrowana. W tej kwestii nie pomogą kompromisy, tu powinno się być dopasowanym. Wiadomo, że libido może być zależne od aktualnej sytuacji życiowej, ale skrajnie różne w tym temacie osoby się nie dogadają.

Przyjaźń - między partnerami musi być przyjaźń. Trzeba się najzwyczajniej w świecie lubić, interesować się swoim życiem nawzajem.

Rodzina - dobrze jest także mieć dobry lub neutralny kontakt z rodziną partnera, szczególnie jeżeli spędzają oni ze sobą dużo czasu.

Zaufanie - trzeba wierzyć swojemu partnerowi. Bezpodstawne oskarżenia o kłamstwo, zdradę nie powinny mieć miejsca w szczęśliwym związku. Partner ma prawo uśmiechnąć się do kogoś czy powiedzieć coś miłego, ale to nie znaczy, że druga osoba ma się denerwować i już podejrzewać go o zdradę.

Wsparcie, docenianie - każdy człowiek powinien się w czymś rozwijać, mieć jakiś cel. Partner powinien nas do tego motywować i być dumnym z każdego postępu. Nie można lekceważyć sukcesów i pragnień drugiej połówki.

Dbanie o siebie - trzeba chcieć dla partnera dobrze. Nie powinno się każdej kłótni kończyć karaniem siebie. Powinno się chcieć szczęścia dla tej drugiej osoby i każdego dnia starać się o siebie.

Szczere rozmowy - tego powinna się nauczyć każda para. Jest to trudne, ale kiedy pojawiają się problemy i para nie potrafi się porozumieć, związek często się kończy. Wszystko powinno mówić się na bieżąco. Obrażanie się czy ciche dni nie załatwiają problemu. Partner nie domyśli się co myślisz. Musisz jasno przedstawić swoje zdanie.

Wyrozumiałość - każdy został wychowany w innym domu i ma inne przyzwyczajenia. Nie jest łatwo zamieszkać nagle z kimś, kto ma inne zachowania. W pewnych sprawach należy pójść na kompromis, a w innych, mniej ważnych, przymknąć oko na zasady wyniesione z domu.

Szacunek - bezpodstawnie trzeba się zawsze szanować. Nie krzyczeć na siebie, nie wyzywać, nie mówić słów, których się nie chce powiedzieć.

Własne życie - trochę swobody i odpoczynku od siebie każdemu dobrze zrobi. Czasem fajnie wyjść na babską/męską imprezę czy wizytę w kawiarni, można zapisać się na siłownię czy aerobic. Nawet najfajniejsza para będąc 24/7 razem znudzi się sobą. Taki oddech od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazany.

Wspólne spędzanie czasu - jeżeli jedna osoba lubi poleżeć przed telewizorem, a partner woli wyjść na piwo - nie dogadają się. Powinni mieć podobny pomysł na wolny czas. Każdy preferuje coś innego, dlatego nie każdy do każdego pasuje.

Pogląd na życie rodzinne - podstawa zakładania rodziny. Para powinna mieć takie samo zdanie na temat religii, ślubu, dzieci, aborcji, kariery. O marzenia związane z rodziną trzeba pytać wcześnie, aby po wielu latach razem się nie rozczarować.

Jak widać jest wiele czynników, które decydują o szczęściu w związku. Jedne są bardzo ważne, inne mniej. Niewątpliwie o związek ciągle powinny dbać dwie osoby.

A jak wyglądają powyższe kwestie w waszych związkach? Czy jesteście szczęśliwi?
Czytaj więcej ...

wtorek, 25 sierpnia 2015

Co to jest miłość?

6 komentarze
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość."

Czy zastanawialiście się dlaczego większość piosenek jest o miłości? Dlaczego w prawie każdym filmie jest wątek miłosny? Dlaczego podobno tylko miłości nie można kupić? To uczucie jest nieodłączną częścią życia ludzkiego. Tak zostaliśmy stworzeni - aby zakładać rodziny, kochać i być kochanym.

Najpierw pojawia się zauroczenie, potem zakochanie, a następnie może się to przerodzić w miłość. Nie jest to jednak takie proste, bo o uczucie trzeba ciągle dbać i rozwijać. Jest to pojęcie trudne do zdefiniowania i każdy może odczuwać to trochę inaczej.

Oto jak najczęściej ludzie określają miłość:
- gdy dobro drugiej osoby jest dla was bardzo ważne
- gdy czujecie się bezpiecznie w swoim towarzystwie
- gdy ufacie sobie
- gdy się angażujecie i pokazujecie swoje zaangażowanie
- gdy się szanujecie
- gdy się pożądacie
- gdy okazujesz empatię
- gdy akceptujemy wady partnera

Wszystko to powinno się odbywać na zasadach wzajemności i obustronnego partnerstwa. Oraz oczywiście należy przy tym zachować zdrowy egoizm i dbać też o siebie i swoje potrzeby, bo w przeciwnym przypadku taki związek może się przerodzić w toksyczną relację. Bycie z partnerem, który nas krzywdzi nie jest miłością!

"Mówi się, że miłość jest śle­pa. Wie­rzcie mi, to zu­pełne kłam­stwo – nie ma nicze­go bar­dziej widzące­go niż praw­dzi­wa miłość. Nicze­go. Jest ona czymś naj­wy­raźniej widzącym pod słońcem. Poświęce­nie jest śle­pe, przy­wiąza­nie jest śle­pe, pożąda­nie jest śle­pe – ale nie praw­dzi­wa miłość. Nie po­pełnij błędu i nie na­zywaj tych uczuć miłością." - Anthony de Mello

Nie jest łatwo znaleźć prawdziwą miłość, bo aby się ona pojawiła, obie strony muszą każdego dnia dbać o związek. Niestety w obecnych czasach większość ludzi ma inne priorytety, co nie znaczy, że miłość nie istnieje. Jedyne co możemy robić to wierzyć i starać się.

Drodzy Czytelnicy, czy w waszym związku jest obecna prawdziwa miłość?
Czytaj więcej ...
 

Copyright © Gdy kochamy Design by BTDesigner | Blogger Theme by BTDesigner | Powered by Blogger