About

Witam na blogu o związkach. Znajdziecie na nim subiektywne opinie i porady z kobiecego punktu widzenia. Zachęcam do komentowania. Chętnie nawiążę dyskusję, nawet jeżeli nasze zdania są odmienne. Jeżeli masz pomysł na artykuł, masz sercowy problem lub chcesz się do mnie osobiście zwrócić w danej sprawie, skontaktuj się. Właścicieli innych stron i blogów zapraszam do współpracy. E-mail: gdykochamy@gmail.com Wszystkie zdjęcia na blogu mają licencję CC0 Public Domain.

sobota, 19 marca 2016

Co się składa na zdrowy, szczęśliwy związek?

5 komentarze
Wiele osób twierdzi, że problemy są normalne w każdym związku i że wszyscy przeżywają wzloty i upadki, a szczęśliwe związki to wymysł telewizji. Jest to częste tłumaczenie osób będących w nieszczęśliwych związkach. W każdym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia, to fakt. Nie będę z tym polemizować. Jest jednak duża różnica między małym, a dużym problem między zakochanymi. W przypadku występowania tych drugich uważam, że nie ma co się zadowalać słabym związkiem, "bo wszyscy"....
Skąd więc można poznać czy mamy zwykłe problemy, które da się pokonać, czy też w naszym związku jest coś nie tak?

W zdrowym związku powinno występować kilka czynników:
-szacunek,
-akceptacja,
-zaufanie,
-uczucie,
-pożądanie,
-wsparcie,
-przyjaźń,
-umiejętność rozmawiania o problemach,
-wolność,
-takie samo poczucie humoru,
-wzajemna troska,
-porozumienie w kwestii spędzania wspólnego czasu,
-wspólne plany na przyszłość,
-rozmawianie o wszystkim,
-podobne w kwestiach społecznych.

Niby tak wiele, ale moim zdaniem to podstawy tworzenia dobrego związku. Gdy któregoś czynnika nie ma wszystko może się zawalić. Jak usłyszałam od osoby będącej 30 lat w szczęśliwym związku, najważniejszy jest szacunek. Podzielam ten pogląd. Uważam, że długoletnie związki warto ratować dopóki jest szacunek. Jeżeli chodzi o młodsze związki, to nie warto ich kontynuować także, gdy brakuje innych czynników i nie jesteśmy w stanie tego naprawić.

A Wy co o tym myślicie? Dopisalibyście coś do tej listy? A może coś Waszym zdaniem jest nieistotne?
Czytaj więcej ...

piątek, 2 października 2015

Gdy coś nie pasuje... Czy on się zmieni?

2 komentarze
Motylki zaczynają opadać, zaczyna się dostrzegać coraz więcej wad partnera i pojawiają się myśli co będzie dalej. Niektóre wady można zaakceptować. W innych sprawach można pójść na kompromis. Jeżeli jednak rozbieżności pojawiają się w poważniejszych kwestiach powstaje poważny problem. Co z tym zrobić?
Po pierwsze jasno od początku mów o swoich oczekiwaniach. Partner za mało z siebie daje? Namawia cię do czegoś, czego nie chcesz? Wymaga za dużo? Jasno mu zakomunikuj, że tego nie zaakceptujesz. Obserwuj jego reakcję. Czy jest w stanie uwzględnić ten komunikat? Jeżeli zauważasz poprawę, być może zrozumiał i jest szansa, że się dogadacie.

Co gdy po wielu miesiącach nadal problem nie zniknął? Nie zmienisz go na siłę i po prostu nie pasujecie do siebie. Zastanów się czy jesteś w stanie to zaakceptować. Jeżeli nie, jedynym wyjściem jest rozstanie. Nie łudź się latami, że on się zmieni. Nie łudź się, że po ślubie się zmieni. Jeżeli się zmieni to tylko na gorsze. Nie bądź naiwna i go nie broń. Posłuchaj opinii koleżanki czy mamy. Osoby trzecie często widzą więcej. Nie siedź w związku, który nie jest satysfakcjonujący.
Czytaj więcej ...

środa, 26 sierpnia 2015

Szczęśliwy, długoletni związek - czy to możliwe?

5 komentarze
Czy istnieją idealne związki bez nieporozumień czy kłótni? Bez wątpienia nie. Zawsze są mniejsze czy większe problemy. Kiedy jednak można stwierdzić, że związek mimo problemów jest szczęśliwy? Poniżej wymienię czynniki, które według wielu osób, są odpowiedzialne za szczęście w związku. Ich kolejność jest przypadkowa.

Uczucie - między partnerami powinno być to coś. To jest podstawa związków. Na początku pojawia się zauroczenie, potem zakochanie, a jeżeli będzie się nadal dbało o dobre relacje, może narodzić się miłość. To czy nie wygasa zależy nie tylko od "przeznaczenia", ale też od wszystkich poniższych kwestii.

Pożądanie - seks, nie jest najważniejszy, ale jest ważny. Para, gdzie jedna osoba potrzebuje bliskości raz na dwa tygodnie, a druga codziennie, nie będzie długo szczęśliwa. Albo jedna osoba będzie się poświęcała, albo druga będzie sfrustrowana. W tej kwestii nie pomogą kompromisy, tu powinno się być dopasowanym. Wiadomo, że libido może być zależne od aktualnej sytuacji życiowej, ale skrajnie różne w tym temacie osoby się nie dogadają.

Przyjaźń - między partnerami musi być przyjaźń. Trzeba się najzwyczajniej w świecie lubić, interesować się swoim życiem nawzajem.

Rodzina - dobrze jest także mieć dobry lub neutralny kontakt z rodziną partnera, szczególnie jeżeli spędzają oni ze sobą dużo czasu.

Zaufanie - trzeba wierzyć swojemu partnerowi. Bezpodstawne oskarżenia o kłamstwo, zdradę nie powinny mieć miejsca w szczęśliwym związku. Partner ma prawo uśmiechnąć się do kogoś czy powiedzieć coś miłego, ale to nie znaczy, że druga osoba ma się denerwować i już podejrzewać go o zdradę.

Wsparcie, docenianie - każdy człowiek powinien się w czymś rozwijać, mieć jakiś cel. Partner powinien nas do tego motywować i być dumnym z każdego postępu. Nie można lekceważyć sukcesów i pragnień drugiej połówki.

Dbanie o siebie - trzeba chcieć dla partnera dobrze. Nie powinno się każdej kłótni kończyć karaniem siebie. Powinno się chcieć szczęścia dla tej drugiej osoby i każdego dnia starać się o siebie.

Szczere rozmowy - tego powinna się nauczyć każda para. Jest to trudne, ale kiedy pojawiają się problemy i para nie potrafi się porozumieć, związek często się kończy. Wszystko powinno mówić się na bieżąco. Obrażanie się czy ciche dni nie załatwiają problemu. Partner nie domyśli się co myślisz. Musisz jasno przedstawić swoje zdanie.

Wyrozumiałość - każdy został wychowany w innym domu i ma inne przyzwyczajenia. Nie jest łatwo zamieszkać nagle z kimś, kto ma inne zachowania. W pewnych sprawach należy pójść na kompromis, a w innych, mniej ważnych, przymknąć oko na zasady wyniesione z domu.

Szacunek - bezpodstawnie trzeba się zawsze szanować. Nie krzyczeć na siebie, nie wyzywać, nie mówić słów, których się nie chce powiedzieć.

Własne życie - trochę swobody i odpoczynku od siebie każdemu dobrze zrobi. Czasem fajnie wyjść na babską/męską imprezę czy wizytę w kawiarni, można zapisać się na siłownię czy aerobic. Nawet najfajniejsza para będąc 24/7 razem znudzi się sobą. Taki oddech od czasu do czasu jest jak najbardziej wskazany.

Wspólne spędzanie czasu - jeżeli jedna osoba lubi poleżeć przed telewizorem, a partner woli wyjść na piwo - nie dogadają się. Powinni mieć podobny pomysł na wolny czas. Każdy preferuje coś innego, dlatego nie każdy do każdego pasuje.

Pogląd na życie rodzinne - podstawa zakładania rodziny. Para powinna mieć takie samo zdanie na temat religii, ślubu, dzieci, aborcji, kariery. O marzenia związane z rodziną trzeba pytać wcześnie, aby po wielu latach razem się nie rozczarować.

Jak widać jest wiele czynników, które decydują o szczęściu w związku. Jedne są bardzo ważne, inne mniej. Niewątpliwie o związek ciągle powinny dbać dwie osoby.

A jak wyglądają powyższe kwestie w waszych związkach? Czy jesteście szczęśliwi?
Czytaj więcej ...

wtorek, 25 sierpnia 2015

Co to jest miłość?

6 komentarze
"Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość."

Czy zastanawialiście się dlaczego większość piosenek jest o miłości? Dlaczego w prawie każdym filmie jest wątek miłosny? Dlaczego podobno tylko miłości nie można kupić? To uczucie jest nieodłączną częścią życia ludzkiego. Tak zostaliśmy stworzeni - aby zakładać rodziny, kochać i być kochanym.

Najpierw pojawia się zauroczenie, potem zakochanie, a następnie może się to przerodzić w miłość. Nie jest to jednak takie proste, bo o uczucie trzeba ciągle dbać i rozwijać. Jest to pojęcie trudne do zdefiniowania i każdy może odczuwać to trochę inaczej.

Oto jak najczęściej ludzie określają miłość:
- gdy dobro drugiej osoby jest dla was bardzo ważne
- gdy czujecie się bezpiecznie w swoim towarzystwie
- gdy ufacie sobie
- gdy się angażujecie i pokazujecie swoje zaangażowanie
- gdy się szanujecie
- gdy się pożądacie
- gdy okazujesz empatię
- gdy akceptujemy wady partnera

Wszystko to powinno się odbywać na zasadach wzajemności i obustronnego partnerstwa. Oraz oczywiście należy przy tym zachować zdrowy egoizm i dbać też o siebie i swoje potrzeby, bo w przeciwnym przypadku taki związek może się przerodzić w toksyczną relację. Bycie z partnerem, który nas krzywdzi nie jest miłością!

"Mówi się, że miłość jest śle­pa. Wie­rzcie mi, to zu­pełne kłam­stwo – nie ma nicze­go bar­dziej widzące­go niż praw­dzi­wa miłość. Nicze­go. Jest ona czymś naj­wy­raźniej widzącym pod słońcem. Poświęce­nie jest śle­pe, przy­wiąza­nie jest śle­pe, pożąda­nie jest śle­pe – ale nie praw­dzi­wa miłość. Nie po­pełnij błędu i nie na­zywaj tych uczuć miłością." - Anthony de Mello

Nie jest łatwo znaleźć prawdziwą miłość, bo aby się ona pojawiła, obie strony muszą każdego dnia dbać o związek. Niestety w obecnych czasach większość ludzi ma inne priorytety, co nie znaczy, że miłość nie istnieje. Jedyne co możemy robić to wierzyć i starać się.

Drodzy Czytelnicy, czy w waszym związku jest obecna prawdziwa miłość?
Czytaj więcej ...
 

Copyright © Gdy kochamy Design by BTDesigner | Blogger Theme by BTDesigner | Powered by Blogger